Projeler
PROJELERHayatı güzelleştiren projeler için çalışıyoruz
Doğramacızade Ali Paşa Camii / Bilkent, Ankara, Türkiye

Türkiye Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın babasının adına yaptırdığı ve içinde cami, kilise ile sinagogun da bulunduğu dini tesis, akıllı bina konsepti ile yapılmıştır.

Eylül 2005-Ağustos 2007 tarihleri arasında kaba inşaatı başarıyla tamamlanan Doğramacızade Ali Paşa Camii 11.944 m2’lik arsa ve 4.563 m2 bina alanına sahiptir. Proje kapsamında, bina içindeki tüm sistemleri otomatik yönetecek modern bir sistem kurulmuştur. Caminin aydınlatma, ısıtma ve soğutma sistemleri bilgisayar kontrolüyle ve belirtilen program dahilinde çalışmaktadır.

Doğramacızade Ali Paşa Camii, modern cami mimari anlayışına bağlı kalınarak tasarlanmıştır. Betonarme karkas, iç mimari ve elektro-mekanik imalatlar, en modern sistemler kullanılarak tamamlanmıştır. Bina içersinde; 550 kişinin aynı anda namaz kılacağı ana bina ve yardımcı mekanlar, seminer-sergi salonları, abdesthane, cenaze avlusu, otopark ve yeşil alanlar mevcuttur. Projenin bitirilmesiyle birlikte, Doğramacızade Ali Paşa Camii, günümüzün başarılı mimarı projeleri içinde yerini alınmıştır.